Pielgrzymka – Medjugorie 1-7.07.2018


1 – 7 lipca 2018 r. – Medjugorie


 

W 2018 r. pielgrzymka na rekolekcje kapłańskie do Medjugorie z Fundacją „Róże Maryi” odbyła się po raz dziesiąty.
Rozpoczęła się Mszą świętą w Sanktuarium Matki Bożej Królowej Podhala w Ludźmierzu.

***

Kiedy dotarliśmy do Bośni i Hercegowiny, pojechaliśmy do Klasztoru Franciszkanów w Širokim Brijegu w Zachodniej Hercegowinie.

Początki świątyni sięgają połowy XIX wieku, kiedy to wybudowano tu pierwszy kościół pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny.
W pierwszym tygodniu lutego w 1945 roku na terenie klasztoru oddziały komunistycznej partyzantki dopuściły się mordu na 66 franciszkanach, z których 34 było z miejscowego klasztoru.
Mnisi, w bestialski sposób, zostali polani benzyną i żywcem spaleni. Zginęli oni za wiarę oraz Krzyż, którego nie chcieli się wyprzeć.

Prosiliśmy zakonników, aby wypraszali łaski dla Kapłanów uczestniczących w rekolekcjach kapłańskich.

***

W kolejnych dniach Kapłani uczestniczyli w rekolekcjach kapłańskich oraz programie towarzyszącym.

Brali udział w międzynarodowej Mszy św. i różańcu w parafialnym kościele św. Jakuba, w Adoracji Najświętszego Sakramentu i Adoracji Krzyża, w Drodze Krzyżowej na Górę Kriżevac oraz modlitwie różańcowej na Górze Objawień – Podbrdo.

Nie zabrakło również czasu wolnego dla siebie, na modlitwę i kontemplację.

***

Byliśmy również z wizytą u Nancy i Patryka Latta, gdzie wysłuchaliśmy pięknego i poruszającego świadectwa nawrócenia małżeństwa pochodzącego z Kanady, mieszkającego od prawie 30 lat w Medjugorie.

Budują tam zamek poświęcony Matce Bożej jako dom modlitwy dla kapłanów i sióstr zakonnych. 

Patryk opowiedział przybyłym pielgrzymom o Łasce, którą otrzymał dzięki Orędziom Matki Bożej, co uratowało jego życie i życie jego rodziny.


8 – 16 lipca 2018 r. – Grecja „Śladami świętego Pawła”


Z racji jubileuszowej 10. pielgrzymki z Fundacją „Róże Maryi” na drugą jej część zabraliśmy Kapłanów do Grecji.

Był to niezapomniany, bogaty duchowo czas, gdzie mogliśmy podziwiać piękno greckich krajobrazów i doświadczyć duchowych przeżyć podążając śladami św. Pawła z Tarsu.

W Salonikach – dawniej wielonarodowościowej metropolii zobaczyliśmy m.in. Bazylikę św. Demetriusza – patrona miasta, Rotundę, Łuk Galeriusza – jeden z bardziej charakterystycznych zabytków Salonik oraz Białą Wieżę. Udaliśmy się również do Werii – starożytnej Berei, gdzie św. Paweł nauczał i założył gminę chrześcijańską. Następnie pojechaliśmy do Kalambaki, gdzie zwiedzaliśmy słynne klasztory na skałach, tzw. Meteory, które pochodzą z XII – XIV w., wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Byliśmy też w pracowni ikon.

Zwiedzaliśmy oczywiście Ateny – jedną z najsłynniejszych starożytnych polis, a obecnie stolicę Grecji: wzgórze Akropol s symbolem miasta – Partenonem, Areopag, gdzie św. Paweł wygłosił mowę znaną z Dziejów Apostolskich oraz kościoły bizantyjskie. Spacerowaliśmy także uliczkami Plaki – najstarszej dzielnicy Aten leżącej u stóp Akropolu i jego starożytnych świątyń.

W drodze na Peloponez zatrzymaliśmy się przy Kanale Korynckim łączącym Morze Egejskie z Morzem Jońskim. W Koryncie zwiedziliśmy pozostałości doryckiej świątyni Apollina i ruin starożytnego miasta. Na zrekonstruowanej agorze zobaczyliśmy marmurowe podium – bemę, z której przemawiał św. Paweł.

Zwiedziliśmy także Nafplio – malownicze nadmorskie miasteczko – pierwszą stolicę niepodległej Grecji oraz Delfy. Byliśmy również w Filippi, w miejscu, gdzie św. Paweł tworzył pierwszą gminę chrześcijańską i ochrzcił Lidię – pierwszą osobę na kontynencie europejskim. Idąc śladami Apostoła, obejrzeliśmy podziemne pomieszczenia identyfikowane jako więzienie św. Pawła i jego towarzysza Sylasa.

W drodze powrotnej do Polski zwiedzaliśmy nocą Belgrad – stolicę Serbii. Na zakończenie pielgrzymki kapłani przyjęli szkaplerz karmelitański w Klasztorze Karmelitów Bosych w Starych Horach na Słowacji.