STATUT FUNDACJI „RÓŻE MARYI”
Rozdział I
Postanowienia ogólne.
§ 1
Fundacja pod nazwą Fundacja „Róże Maryi” zwana dalej „Fundacją”, ustanowiona przez Ewę Salkhoch i Grażynę Zaborską zwanych dalej Fundatorami, aktem notarialnym sporządzonym w dniu 21 kwietnia 2015 roku przed notariuszem Anną Wiącek, w Kancelarii Notarialnej w Krakowie, Osiedle Na Lotnisku 10B/2, działa na podstawie Ustawy z dnia 6 kwietnia 1984 r. o fundacjach (Dz.U. z 1991 r. Nr 46, poz. 203 z późn. zm.) oraz postanowień niniejszego statutu zwanego dalej „Statutem”.
§ 2
Fundacja nabywa osobowość prawną z chwilą wpisania do Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Krakowie.
§ 3
Siedzibą Fundacji jest Miasto Kraków.
§ 4
1. Terenem działalności Fundacji jest obszar Rzeczpospolitej Polskiej, przy czym w zakresie niezbędnym dla właściwego realizowania celów może ona prowadzić działalność także poza granicami Rzeczpospolitej Polskiej.
2. Fundacja może tworzyć oddziały, zakłady, filie a także przystępować do innych podmiotów i fundacji i z nimi podejmować współpracę, może tworzyć również grupy programowe.
3. Fundacja nie będzie prowadzić działalności gospodarczej. Jeżeli w przyszłości zdecyduje się prowadzić działalność gospodarczą w rozmiarach służących realizacji jej celów statutowych, to będzie to możliwe po wprowadzeniu odpowiednich zmian w niniejszym statucie.
§ 5
Fundacja może ustanawiać odznaki, medale honorowe, statuetki i przyznawać je wraz z innymi nagrodami i wyróżnieniami, osobom fizycznym i prawnym. Może darczyńcom fundacji przyznawać tytuły honorowe.
Rozdział II
Cele i zasady działania Fundacji.
§ 6
Cele Fundacji:
- Organizacja wyjazdów na Międzynarodowe Rekolekcje do Medjugorie prowadzonych przez o.o. Franciszkanów dla Kapłanów, osób zakonnych, służby zdrowia, młodzieży i innych grup społecznych.
- Podejmowanie inicjatyw i działań w odpowiedzi na wezwanie Matki Bożej z Jej objawień w Medjugorie, Fatimie, Kibeho, Litmanowej i innych miejsc objawień.
- Upowszechnianie społecznej nauki Kościoła Katolickiego.
- Działalność na rzecz kultury narodowej i religijnej.
- Budowa i prowadzenie domów pogodnej starości (miejsc dla osób starszych wracających z emigracji oraz kapłanów misjonarzy, którzy powracając do Polski ze względu na stan zdrowia lub wiek mogliby pozostawać w takim domu do śmierci swojej)
§ 7
Fundacja realizuje swoje cele samodzielnie lub we współpracy z innymi podmiotami w szczególności poprzez:
- Poszukiwanie sponsorów oraz przyjmowanie środków finansowych na organizację wyjazdów na Rekolekcje do Medjugorie dla kapłanów i osób zakonnych, a także na pielgrzymki do miejsc świętych dla osób ubogich lub niepełnosprawnych,
- wspieranie różnych form apostolatu modlitwy za Kapłanów,
- wspomaganie dzieł ku czci Najświętszej Maryi Panny oraz wszelkiej pobożności maryjnej,
- wydawanie, promowanie, produkowanie i rozpowszechnianie publikacji, czasopism, plakatów, ulotek, folderów, odznak, plakietek, chorągwi, materiałów reklamowych, kalendarzy, kart pocztowych książek, programów komputerowych, materiałów fonograficznych i filmowych,
- tworzenie i prowadzenie stron internetowych, związanych z działalnością i celem Fundacji,
- promowanie, produkcja, wydawanie publikacji, materiałów fonograficznych i filmowych, oraz promowanie i produkcja programów telewizyjnych i radiowych, a także organizowanie i promowanie imprez takich jak koncerty, występy artystyczne, wystawy, warsztaty twórcze, wykłady, dyskusje, konferencje, sympozja, kursy, szkolenia, kiermasze, wycieczki, pielgrzymki, rekolekcje, spotkania formacyjne, festyny, aukcje, konkursy sztuki, spektakle,
- wspieranie parafii, duszpasterstw i innego rodzaju organizacji, związanych z modlitwą za kapłanów,
- organizację i wspieranie mediów i kampanii informacyjnych, zbieżnych z celami Fundacji,
- organizację i wspieranie działalności artystycznej, kulturalnej i oświatowo-wychowawczej,
- działalność charytatywną,
- promocję i organizację wolontariatu,
- wspieranie działalności ewangelizacyjnej prowadzonej w miejscach publicznych,
- wpieranie pobożności i religijności przez produkcję, rozpowszechnianie i sprzedaż dewocjonaliów oraz wszelkich innych przedmiotów dla użytku kultu religijnego i praktyki życia chrześcijańskiego,
- podejmowanie współpracy z osobami fizycznymi, prawnymi i instytucjami celem gromadzenia środków na realizację zadań statutowych,
- współpracę z instytucjami państwa, samorządu, Kościoła Katolickiego oraz ruchami i organizacjami społecznymi i religijnymi, a także z innymi osobami fizycznymi i prawnymi dla realizacji celów Fundacji.
- poszukiwanie sponsorów oraz przyjmowanie środków finansowych na organizację i budowę domów pogodnej starości (miejsc dla osób starszych wracających z emigracji oraz kapłanów misjonarzy, którzy powracając do Polski ze względu na stan zdrowia lub wiek mogliby pozostawać w takim domu do śmierci swojej)
- prowadzenie domów pogodnej starości oraz podejmowanie współpracy z osobami fizycznymi, prawnymi i instytucjami celem prowadzenia takich domów, a także z instytucjami państwa, samorządu, Kościoła Katolickiego oraz ruchami i organizacjami społecznymi i religijnymi
§ 8
Fundacja może wspierać organizacyjnie i materialnie działalność wszelkich innych osób prawnych oraz osób fizycznych, a także ruchów, organizacji i instytucji, których działalność jest zbieżna z celami Fundacji.
Rozdział III
Majątek i dochody Fundacji
§ 9
Majątek Fundacji stanowi fundusz założycielski wniesiony w równych częściach przez Fundatorów w kwocie pieniężnej 1000,00 ( jeden tysiąc złotych) – a także środki finansowe, nieruchomości i ruchomości nabyte przez Fundację w toku jej działania.
§ 10
Fundacja odpowiada za swoje zobowiązania całym swoim majątkiem.
§ 11
Dochody Fundacji pochodzą w szczególności z:
1. ofiar pieniężnych, darowizn, spadków i zapisów osób fizycznych i prawnych,
2. subwencji i dotacji,
3. ofiarności publicznej (zbiórki, kwesty),
4. dochodów z majątku nieruchomego i ruchomego,
§ 12
Dochody pochodzące z subwencji, darowizn, spadków i zapisów są przeznaczane na realizację Celów Fundacji lub na rzecz samej Fundacji.
§ 13
1. Fundacja może przyjąć spadek wyłącznie z dobrodziejstwem inwentarza.
2. W przypadku powołania Fundacji do dziedziczenia Zarząd Fundacji może złożyć oświadczenie o przyjęciu spadku z dobrodziejstwem inwentarza tylko wówczas, gdy w chwili składania tego oświadczenia jest oczywiste, że stan czynny spadku znacznie przewyższa długi spadkowe.
Rozdział IV
Organy Fundacji
§ 14
Organami Fundacji są Rada Fundatorów i Zarząd Fundacji.
§ 15
1. W skład Rady Fundatorów wchodzą Fundatorzy wymienieni w § 1 Statutu, którzy są Członkami Rady Fundatorów.
2. Fundatorzy wymienieni w §1 Statutu mogą w drodze jednomyślnej Uchwały ustanowić inną osobę pełnoprawnym (z zastrzeżeniem punktu 3 niniejszego paragrafu) Członkiem Rady Fundatorów.
3. Fundatorzy wymienieni w §1 Statutu w każdym czasie mogą w drodze jednomyślnej Uchwały odwołać każdego z Członków Rady Fundatorów ustanowionych na podstawie punktu 2 niniejszego paragrafu.
4. W przypadku śmierci któregokolwiek z Fundatorów wymienionych w §1 Statutu jego uprawnienia wynikające ze Statutu przechodzą odpowiednio na drugiego Fundatora wymienionego w §1 Statutu.
§ 16
1. Rada Fundatorów podejmuje decyzje w drodze Uchwał.
2. Uchwały Rady Fundatorów podejmowane są bezwzględną większością głosów przy obecności co najmniej jednego Fundatora wymienionego w §1 Statutu.
§ 17
1. Rada Fundatorów jest najwyższą władzą Fundacji.
2. Rada Fundatorów obraduje na posiedzeniach.
3. Rada Fundatorów powołuje i odwołuje Zarząd Fundacji lub każdego członka Zarządu z osobna.
4. Rada Fundatorów w drodze Uchwały może zmienić każdą decyzję Zarządu Fundacji.
§ 18
Fundator może być członkiem Zarządu.
§ 19
1. Zarząd Fundacji składa się z jednej do pięciu osób i jest powoływany na czas nie oznaczony przez Radę Fundatorów.
2. Członek Rady Fundatorów może wykonać swój głos w sprawie powołania członka Zarządu poprzez pełnomocnika umocowanego pełnomocnictwem notarialnym.
3. Zarząd obraduje i podejmuje decyzje na posiedzeniach w formie Uchwały.
§ 20
1. Rada Fundatorów powołując Członków Zarządu przydziela im funkcje Prezesa, Wiceprezesa i Członków Zarządu
2. Zarządem kieruje Prezes.
§ 21
Zarząd jest organem wykonawczym Fundacji, podejmuje wiążące decyzje oraz działania we wszystkich sprawach Fundacji.
§ 22
Zarząd poza innymi kompetencjami określonymi w niniejszym Statucie w szczególności:
1. kieruje Fundacją i reprezentuje Fundację na zewnątrz;
2. uchwala krótkoterminowe, roczne i wieloletnie programy działania Fundacji;
3. zarządza majątkiem Fundacji;
4. przyjmuje subwencje, darowizny, spadki i zapisy;
5. tworzy i znosi jednostki organizacyjne Fundacji;
6. ustala wielkość zatrudnienia, zasady wynagradzania oraz wielkość środków na wynagrodzenia i nagrody dla pracowników Fundacji.
§ 23
Zarząd może powołać, jako swoje ciała doradcze, Komisje Programowe, złożone z osób skupionych wokół celów Fundacji.
§ 24
Członkowie Zarządu mogą być z tytułu pełnienia swoich funkcji wynagradzani i nagradzani.
§ 25
Zarząd podejmuje Uchwały jednomyślnie. W przypadku braku jednomyślności o przyjęciu uchwały decyduje głos Prezesa.
§ 26
Oświadczenia woli w imieniu Fundacji może składać jednoosobowo Prezes Zarządu lub Wiceprezes Zarządu.
§ 27
Członkostwo w Zarządzie Fundacji, co do zasady ustaje w przypadku pisemnej rezygnacji z członkostwa lub śmierci członka Zarządu.
Zmiana Statutu
§ 28
Zmian w statucie Fundacji dokonuje Rada Fundatorów.
Połączenie z inną fundacją.
§ 29
1. Fundacja może się połączyć z inną fundacją dla efektywnego realizowania swoich celów.
2. W sprawach połączenia z inną Fundacją właściwa jest Rada Fundatorów.
§ 30
Środki finansowe i majątek pozostały po likwidacji Fundacji mogą zostać przeznaczone mocą uchwały Rady Fundatorów na rzecz działających w Rzeczpospolitej Polskiej fundacji i stowarzyszeń o zbliżonych celach.
Kraków, dn. 21 kwietnia 2015 roku